Jste zde: DomůZprávyVšestary a Chlum u Hradce Králové

Všestary a Chlum u Hradce Králové

Dne 3. září 2019 se třídy prima a kvinta za pedagogického dozoru Mgr. Leny Pechové, Mgr. Andrey Kadaníkové a Mgr. Hany Levinské zúčastnily exkurze do Všestar. Byla navštívena dvě místa: Archeopark a Památník na Chlumu r. 1866.

 

Odjezd se uskutečnil v 7.30 hod. a už o hodinu později nám začala prohlídka Archeoparku. Seznámili jsme se s prací archeologů, v expozicích jsme si se zájmem a spoustou dotazů prohlédli pravěké exponáty s interaktivními panely. Prima si nadšeně vyzkoušela v praxi život pravěkých lidí: kopání, sekání, štípání, získávání zrn – zrnotěrky, broušení nástrojů, práci na políčkách i jejich duchovní život. Kvinta zakusila zajímavou, ale náročnou práci archeologů. Ani oni však neodolali a také si zaházeli oštěpy doby pravěku. Znáte jako my odpověď: „ Čí práce je odkrývání pozůstatků dinosaurů – archeologa nebo paleontologa?“
Následovalo rychlé přemístění a přesně v 11.00 hod. začala prohlídka Památníku na Chlumu r. 1866. Studenti oceňovali na bitevní maketě přesné detaily použité na jednotlivých postavách, zraněné, padající koně, které vyjadřovali válečnou hrůzu. Se zákulisím krvavé bitvy a důvody rakouské porážky nás obeznámila vydařená videoprodukce. Věděli byste, že příčinou porážky rakouských vojsk nebyly zbraně předovky kontra zadovky, ale neuvážený a vedením neschválený protiúder dvěma rakouskými veliteli v lesíku Svíbu, který se stal pro 50.000 jednotku masakrem a zároveň odkrytím pravého křídla Benedeckovy armády? Vyzkoušeli jsme si pověstné dobové zbraně obou armád – předovky, zadovky. Teď už víme, které z nich mají přesnější mušku. Víte to také? Krásné počasí nám umožnilo vystoupat na rozhlednu a pohledem do okolí jsme se rozloučili s místem druhé největší bitvy 19. století a největší bitvy na našem území.
Příjezd do Úpice úspěšně ukončil tuto oblíbenou i poučnou školní akci o počátcích dějin lidstva i krvavých jatkách s osmitisíci padlými koňmi bitvy roku 1866.

Foto z akce ZDE.

studenti primy a kvinty

Fakultní škola

Projekty


 

 
 

Spolupracujeme s:
Konzultační hodiny VP

Út  13:05 - 13:35
St  13:05 - 13:35

jinak po domluvě

Poslední přidané: