Škola pro udržitelný život aneb Galerie v suterénu a čunča
V minulém školním roce jsme se s kolegou Mgr. Beránkem rozhodli zapojit do projektu, jehož cílem je zlepšit prostředí školy a obce. Přihlásili se nám aktivní studenti ze sekundy (7.třída), tercie, kvarty, kvinty, sexty a septimy. Oktavány (maturanty) a primány jsme neoslovovali, první měli před maturitou, druzí si teprve zvykaly na novou školu.
Nápadů bylo mnoho, ale ne všechny se podařilo zrealizovat: pronájem hřiště, svačiny z Přístavu, kuchyňka s mikrovlnkou a varnou konvicí pro studenty… Nicméně i to přispělo ke zlepšení komunikačních dovedností studentů.
Samozřejmě, že důležitější je to, co se vydařilo:
vyrobit koše na plast a papír do tříd v rámci prosincového projektového dne,
na chodby umístit nádoby na kovový odpad (do sběrny doputovalo 14kg plechovek),
zajistit přednášku o odpadovém hospodářství v Úpici pana místostarosty Ing. Martina Kořízka,
účastnit se online setkání s ostatními školami,
zúčastnit se pražského setkání škol, které organizovalo Ekologické středisko Horní Maršov, a vyrábět z odpadového materiálu (dozvěděli se o ekologické ceně Josefa Vavrouška).
A co získali aktivisti v rámci ŠUŽ pro školu? Finance, o jejichž využití mohli rozhodnout hlasováním.
Především sextáni (nyní už septimáni),ve spolupráci s panem školníkem,nakoupily barvy a vymalovali suterén, který se změnil ze strašidelného v galerii, kde každá stěna představuje jeden vyučovací předmět. Zároveň zbyly ještě peníze na basketbalový koš, který nahradí ten starý, téměř nefunkční, a na dvoře se bude moci hrát streetball neboli čunča. Projekt nekončí, letos je jeho koordinátorem Mgr. Milan Vlček.
Mgr. Kamila Matejíková