Office 365 Bakaláři Jídelníček

Dobrá zpráva pro J. a K. Čapkovy

Úvodní stránka > Aktuality > Dobrá zpráva pro J. a K. Čapkovy

Dobrá zpráva pro J. a K. Čapkovy

(Práce, která získala 1.místo v regionálním kole soutěže „Kde končí svět? – Dobré zprávy,“ pořádané knihovnami. Bětka Pechová byla také pasována 7.6. 2023 na rytířku řádu Krásného slova v Zrcadlové kapli pražského Klementina.)

 

V Trutnově 23. 3. 2023

 Vážený pane Josefe a Karle,

tento dopis obsahuje nejednu dobrou zprávu. Začala bych asi městem, malebnou Úpicí, ve které jste do roku 1907 žili a měli zde možnost strávit své dětství.

 Je pořád stejně krásná, i když se hodně změnilo. Změnila se v plnohodnotné město, které však neusnulo na vavřínech a stále se snaží modernizovat. Váš dům stojí na tom stejném místě, kde i kdysi stával, nezboural se. Během let totiž posloužil třeba jako Dům pionýrů a mládeže a nyní je sídlem Obvodního oddělení Policie České republiky. A nyní bych oznámila asi tu nejlepší zprávu. Nejenom zde v Úpici, ale v celé České republice jste neustále známí, nezapomnělo se na Vás. Hmatatelným důkazem je například tento dopis, čítanky a učebnice. Ve školách se o Vás učí, i když je pravdou, že pan Josef je poněkud opomíjen. Dobrá zpráva, pane Josefe však je, že každé dítě zná Pejska a Kočičku. A sama za sebe mohu říci, že je to jedna z mých nejoblíbenějších pohádek. A vy, pane Karle? Svým dílem R.U.R. jste uchvátil nejen český národ, ale dokonce celý svět. Doteď je  velmi známé a slovo „robot“, které vymyslel Váš bratr Josef, se hojně používá, obzvlášť v angličtině. Dalo by se říct, že si ho Amerika přivlastnila, ale nebojte se, je známo, že toto slovo pochází z Česka.

Dost se toho změnilo nejenom v Úpici, ale i v celém světě. Naštěstí však mohu říci, že jen k lepšímu.

Děkujeme za vše, Vám oběma!

Alžběta Pechová, studentka kvarty

IMG-20230615-WA0001

IMG-20230615-WA0006