Office 365 Bakaláři Jídelníček

NÁSLECHY U SOUDU

Úvodní stránka > Aktuality > NÁSLECHY U SOUDU

V současném školním roce naše škola obnovila praktickou výuku práva u Okresního soudu v Trutnově. Po dlouhé kovidové pauze, kdy nebylo možné navštěvovat hromadně soudy, se třídy oboru veřejná správa vrátily k praktickým náslechům u trestního soudu v Trutnově.

Studenti měli možnost sledovat hlavní líčení u řady trestních kauz. Měli možnost pozorovat práci soudce, ale i státního zástupce a obhájce. Setkali se s výpověďmi svědků a poškozených, stejně tak jako s výslechem obžalovaných. U některých kauz se poprvé setkali i s institutem „Dohoda o vině a trestu“, která po novelizaci trestního zákona je v účinnosti od roku 2012 a v některých případech značně zkracuje trestní řízení.  Na konci každého líčení měli studenti vždy možnost dotazovat se k danému případu nebo se ptát na cokoliv jiného z oboru praktického práva, procesního práva či z oblasti výkonu trestu. Soudkyně, ale i v některých případech státní zástupce a obhájce ochotně studentům na jejich dotazy odpovídali.

Náslechy u trestního soudu studenti doplňují své teoretické znalosti práva, které získávají při hodinách v rámci výuky a jsou nedílnou a velmi oblíbenou součástí přípravy na maturitu, ale i přípravy do praktického života.

Fotky z akce ZDE.

Mgr. Pavel Blatník