Office 365 Bakaláři Jídelníček

POCHODY SMRTI

Úvodní stránka > Aktuality > POCHODY SMRTI

Pochody smrti

 

Dne 27. dubna 2022 měly třídy vyššího gymnázia a střední odborné školy jedinečnou příležitost zúčastnit v úpickém divadelním sále přednášky na nelehké a bolestné téma pochodů smrti badatelkou a spisovatelkou Milenou Městeckou.

               Ač zpočátku stagnovala technika, hned si nás paní Městecká získala svým zapáleným projevem a zaměřením se v začátku na naše regionální dějiny podpořené videem místní Televize JS. Ano, tak blízko jsou pochovány některé oběti pochodů smrti, a to nejen ve známějším Choustníkově Hradišti, např. Kocbeře a Hajnice. Tento královéhradecký pochod smrti je cesta tisíců vězňů z nacistických lágrů Sovích hor, kdy v únoru 1945 nacisté vydali rozkaz k tzv. evakuaci vězňů koncentračního tábora Gross-Rosen, který byl hned po Osvětimi a její lednové evakuaci.

               Následná prezentace detailněji přiblížila hrůzy pochodů smrti – v číslech, jež porovnávala počty obětí na našem území a v zahraničí, ale i v mapách, kudy lidské trosky musely pěšky ujít desítky i více kilometrů z koncentračních táborů, u nichž hrozilo blížící se osvobození Rudou armádou a spojeneckými vojsky. Kdy ti, kteří nebyli schopni dále pochodu, a tedy práce, byli nemilosrdně nacisty zastřeleni. Dále se paní Městecká také zabývala pochodem žen z Lidic, které se vracely z koncentračního tábora Ravensbrück, ženského koncentračního tábora, a k přežití je motivovalo setkání s rodinou. Neměly tušení o tom, co se s jejich muži a dětmi dělo. Už většinu neuvidí a ani se nebudou mít kam vrátit, protože jejich krásná obec Lidice byla jako pomsta za atentát na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha srovnána se zemí.

Věděli byste? V Choustníkově Hradišti je hrob 145 obětí, za Kocbeřemi hrob 19 obětí a pomník rudoarmějce, v Hajnici je hrob 34 obětí pochodu smrti.                                              

Je tak důležité tato témata i období připomínat. Vždyť kolik lidských životů bylo takto zmařeno právě před koncem války, kdy už se brzy mohli radovat z mírových dnů. A kolik lidských příběhů ještě čeká na odhalení i přidání jmen k dosud neznámým hrobům obětí války. Třeba tím badatelem budete vy!

Velmi děkujeme za přínosnou přednášku, paní Městecká!

                                                                   Městské gymnázium a střední odborná škola Úpice

„Prožívám pochody smrti znovu za ty, kteří na nich trpěli, kteří na nich zemřeli. Za ty, kteří kolem mrtvých procházeli, otřeseni pohledem na ně. A tím, že jim nemohli pomoci.“

                                                               Milena Městecká – Evropa v agonii pochodů smrti 1944 - 1945