10. BROUMOVSKÉ DISKUSE
- BROUMOVSKÉ DISKUSE
9.11. jsme se speciálním autobusem vydali do Broumova, kde v sále Dřevníku Broumovského kláštera probíhaly jubilejní diskuse na téma „Demokracie a dialog.“ Podmínkou k účasti bylo napsání eseje na jedno ze tří zadaných témat. Z osmi zaslaných prací byla vybrána práce Veroniky Kellnerové, Daniely Veiglové, Ivy Petirové a Tomáše Nývlta z oktávy. Nakonec do Broumova vyrazila Veronika a Iva, spolu se studenty z trutnovského a hradeckého gymnázia. Hodnota získaných stipendií je 2500Kč a zahrnuje ubytování, stravování, diskusní panely a workshop. S Ivou jsme se také vydaly 10.11. na křesťanskou meditaci, a to místní dopravou v 7:35 do kostela sv. Vojtěcha. Tentokrát jsme bohužel nebyly ubytovány v klášteře, ale v obci Křinice na ubytovně obecního úřadu.
Na úvod samotných diskusí promluvil arciopat břevnovský a broumovský Petr Prokop Siostzronek, který zdůraznil, že v dialogu je důležité naslouchání druhým. Starosta Broumova nám prozradil, že se 10tisícovému městu podařilo získat 2. místo v soutěži Evropské město kultury, předběhly ho České Budějovice. Promluvil také zakladatel broumovských diskusí, inkubátor nápadů a rozjížděč vlaků, podnikatel Jan Školník.
Myslím si, že pro studenty je důležité, že se v diskusních panelech setkávají se zajímavými lidmi různých profesí a dialog mezi nimi navzájem i s diváky je prostý hrubosti, nadřazenosti, nechybí mu vtip. Zároveň vidí i aktivní stejně mladé studenty. Úžasní jsou i moderátoři, např. Světlana Witovská nebo Daniela Brůhová.
A jaké osobnosti se k důležitosti dialogu vyjádřili? Například Petra Guasti, politoložka a pedagožka na Univerzitě Karlově, Tomáš Halík, teolog a sociolog, Olga Richterová, místopředsedkyně poslanecké sněmovny, Tomáš Rektor, psychoterapeut a psychiatr, Vojtěch Sedláček, podnikatel a filantrop, Tomáš Salomon, generální ředitel České spořitelny apod., Igor Blaževič, zakladatel festivalu Jeden svět a další.
Zajímavé myšlenky: NELZE TOLEROVAT NETOLERANCI. POTŘEBUJEME DIALOG S OPOMÍJENÝMI A OHROŽENÝMI, NE VŠEM BYLY ROZDÁNY STEJNÉ KARTY. ZLO MÁ SEBEZÁHUBNÝ CHARAKTER:BABIŠOVI SE PODAŘILO ZMOBILIZOVAT ODPŮRCE. SOCIÁLNÍ SÍTĚ NEUČÍ DIALOGU, UČÍ SE ZVIDITELŃOVAT. MĚLI BYCHOM SI DÁT SUCHÝ ÚNOR OD SÍTÍ. DIALOG SE ZLOČINNOU MOCÍ VEDL K TOMU, ŽE NEBYLY ZLOČINY POTRESTÁNY. MÁME DLUH VŮČI OBĚTEM KOMUNISMU – NÍZKÉ DŮCHODY DISIDENTŮ. V NĚKTERÝCH RESTAURACÍCH IZRAELE SEDNE-LI SI ARAB S IZRAELCEM, MAJÍ VŠE ZADARMO. DIALOG NÁM UMOŽŇUJE VIDĚT SVĚT OČIMA DRUHÝCH, A TAK SE TEPRVE DOBÍRAT PLNĚJŠÍ POZNÁNÍ SKUTEČNOSTI A PRAVDY…
Mgr. Kamila Matejíková