Office 365 Bakaláři Jídelníček

KŘIŠŤÁLOVÁ NOC

Úvodní stránka > Aktuality > KŘIŠŤÁLOVÁ NOC

V noci z 9. na 10. listopadu uplynulo přesně 85 let od židovského pogromu známého jako Křišťálová noc. Nacisté pod záminkou odplaty za atentát na Ernsta von Ratha, který pracoval na německém velvyslanectví v Paříži, vyostřili protižidovská opatření. Lidé zapalovali synagogy, vytloukali výlohy židovských obchodů. Na sto Židů zemřelo a 30 tisíc jich skončilo v koncentračních táborech.

Proto naše třída kvarta s paní učitelkou Pechovou zavítala 9. listopadu 2023 do trutnovského UFFA a zhlédla divadelní hru Františka Tichého, která vypráví o životě dětí z terezínských domovů v době druhé světové války. Příběh o tom, jak se světlo kamarádství a odvahy utkalo s temným osudem, vychází z dobových reálií i příběhů popsaných v terezínských časopisech. Hru doplňují zhudebněné básně napsané dětmi v ghettu i národní písně s autentickými terezínskými textovými parafrázemi.

Po ukončení představení jsme se přesunuli k památníku synagogy, která byla zničena během Křišťálové noci nacisty. Synagoga stála v Trutnově pouhých 53 let, od roku 1885 do roku 1938. Postavena byla v maurském stylu podle návrhu trutnovského stavitele Konráda Kühna. Strop i stěny byly zdobeny mozaikovými ornamenty. Celý chrámový prostor ozařoval 24 ramenný lustr se sto žárovkami. Dnes ze synagogy zbyly pouze pozůstatky základů, které byly odhaleny až před 25 lety, 11. listopadu 1998. Synagoga by v současné době patřila k nejvýznamnějším městským památkám. Stejný osud postihl tentýž den i místní židovský hřbitov z roku 1870, který se nacházel na západním úpatí vrchu Šibeník. Pogrom, který zasáhl celou tehdejší německou říši, dnes připomíná pietně upravené místo pod trutnovským městským parkem.

Akce ve všech žácích naší třídy zanechala hlubokou stopu o zrůdnosti nacistického režimu, který se projevil nejen po celé Evropě, ale i nedaleko našich domovů.

                                                                                                                        Ondřej Kulhavý, kvarta