Office 365 Bakaláři Jídelníček

Archeopark Všestary

Úvodní stránka > Aktuality > Archeopark Všestary

Je 6. září 2023, teprve třetí den školy, a naše třídy prima, kvinta, 3.S za pedagogického dozoru Mgr. Leny Pechové, Mgr. Hany Levinské a Mgr. Václavy Balcarové se již zúčastnily exkurze do Archeoparku ve Všestarech u Hradce Králové.

Odjeli jsme letos poprvé pro velký zájem dokonce dvěma autobusy z mostu II. odboje v Úpici v 7.30 hod. a o hodinu později nám začala prohlídka v archeoparku. Seznámili jsme se s prací archeologů, v expozicích jsme si se zájmem a spoustou dotazů prohlédli pravěké exponáty s interaktivními panely. Nejen prima si nadšeně vyzkoušela v praxi život pravěkých lidí: sekání, štípání, získávání zrn – zrnostěrky, broušení nástrojů, práci na políčkách i jejich duchovní život. Kvinta zakusila zajímavou, ale náročnou práci archeologů. Díky našemu bývalému studentovi a dnes průvodci Martinu Týfovi odhalili tajemství nejen Říma, ale také v praxi výhody různé výzbroje či taktiky boje. Měli pevné nervy, když si na vlastní kůži odvážlivci vzájemně vyzkoušeli, čemu všemu odolá kroužková či plátová výzbroj. Znáte jako my odpověď: „Čí práce je odkrývání pozůstatků dinosaurů – archeologa nebo paleontologa?“

Tolik toho bylo k vyzkoušení, tolik otázek k zodpovězení, že nám čas tak rychle uplynul, že náš osvědčený dopravce pan Sedláček na nás musel déle čekat a my mu i touto formou děkujeme za jeho trpělivost a opět skvělou jízdu.

Pochvaly od průvodců za aktivní spolupráci studentů, příkladné chování, krásné počasí, úsměvy a dobrá nálada při příjezdu zpět do Úpice úspěšně ukončily tuto oblíbenou a poučnou školní akci o počátcích dějin lidstva.

Fotky z akce ZDE.

                                                                                                                  Účastníci 1.PR, 5.KI a 3.S