Office 365 Bakaláři Jídelníček

Ravelin XIV – exkurze - rekonstrukce pevnosti v Josefově

Úvodní stránka > Aktuality > Ravelin XIV – exkurze - rekonstrukce pevnosti v Josefově

Studenti třetího a čtvrtého ročníku naší odborné školy veřejnosprávní se v rámci výuky dějepisu, předmětu KVS a veřejné správy zúčastnili exkurze do prostor obranných systémů bývalé pevnosti Josefov.

Pevnost Josefov je velmi rozsáhlý vojenský areál, kde je možno v dnešní době navštívit řadu expozic a prohlídkových tras. Objekty, které byly předmětem našeho zájmu, na svou celkovou rekonstrukci a zpřístupnění veřejnost teprve čekají. Jedná se o obranné stavby v severovýchodní části Josefova, tedy nejsilněji opevněném úseku pevnosti. Ravelin XIV, Ravelin XIII a Bastion IX jsou právě ty objekty, kde v současné době probíhá rozsáhlá rekonstrukce. Objekty byly po dlouhá staletí ponechány svému osudu. Na mohutných opevňovacích stavbách se podepsal zub času, příroda a také dlouhodobé využívání armádou i civilními organizacemi a podniky.

Díky nadšencům z klubů a spolků vojenské historie dochází k postupnému znovuprobuzení těchto významných historických a vojenských památek. Od devadesátých let díky svému nadšení a příspěvkům mecenášů se pomalu, ale jistě daří velkou část této stavby zachraňovat. Studenti mohli na vlastní oči vidět čilý stavební ruch a objekty, které pomalu vstávají z trosek a sutě, která časem ze zdiva pevnosti vznikala.

V současné době město Jaroměř a evropské fondy stojí za rozsáhlou rekonstrukcí, jejíž výsledky již začínají být k radosti místních i přespolních zájemců vidět.

Studenti měli jedinečnou možnost projít s členem klubu rozsáhlé vyklizené a restaurované prostory dělostřeleckých kasemat, podzemních spojovacích chodeb a střeleckých galerií, ale i vnitřních částí objektů určených pro důstojníky a vojsko. V těchto prostorách jsou umístěny expozice, které se veřejnosti na rozdíl od turisticky navštěvované části otevírají jen výjimečně, a to při slavnostech a akcích pořádaných kluby vojenské historie. Byly to především expozice věnované výstavbě a provozu pevnosti nebo expozice předvádějící vojenskou a válečnou medicínu, zásobování a správu. Mimo operačního sálu, vojenské nemocnice, zubní ordinace, ale také stanoviště ošetřovny ve válečném poli si studenti prohlédli dobovou policejní stanici, vojenskou kuchyni či ubikace vojáků nebo také dobové kasino pro důstojníky.Dále také i repliky pevnostních děl a velkou řadu archeologických nálezů ze všech dob trvání pevnosti a pobytu armád, tedy od  od dob Josefa II. a Marie Terezie až po odchod armády SSSR a AČR.

Zajímavou a příjemnou částí byla procházka po hřbetech pevnostních zdí za pomoci bezpečnostního ukotvení. Z těchto míst bylo možno pozorovat nově se probouzející zdivo a jednotlivé stavby této části pevnost, která pomalu splývá s okolní přírodou. Závěr exkurze byl zakončen prohlídkou některých částí města Josefova, kde díky velkému zájmu filmařů byly vybudovány kulisy a štíty domů pro účely natáčení mnoha historických filmů, které sem přijíždějí točit filmaři z celého světa. Řadu z nich je možno zhlédnout v našich kinech a patří do bohatého seznamu filmů natočených v Josefově jako v krásné, časem nedotčené historické kulise. Přejeme všem nadšencům hodně úspěchů v opravách a těšíme se na jejich expozice, které nám prozradí mnohé nejen z našich vojenských dějin.

Fotky z akce ZDE.

Mgr. Pavel Blatník