Office 365 Bakaláři Jídelníček

Berlín 2024 očima kvartána

Úvodní stránka > Aktuality > Berlín 2024 očima kvartána

 26. dubna 2024 jsme společně s dalšími třídami navštívili Berlín. Zájezd začal již brzy ráno. Sraz byl ve tři hodiny před obchodním domem Toman. Byla celkem zima a všichni už se těšili do teplého autobusu. Během noční cesty většina lidí spala.

   Ráno jsme zastavili kousek od Postupimského náměstí, kam jsme také hned po příjezdu vyrazili. Naše průvodkyně nám řekla, že dříve to bylo jedno z nejrušnějších náměstí v Evropě. Dříve ho také protínala Berlínská zeď. Dnes zde stojí pouze část z ní jako památka.

   Poté jsme zamířili do Sony centra, kde se pořádá filmový festival Berlinale. Nachází se zde obrovský zastřešený prostor.  Kousek odtud byla budova spolkové rady “Bundesrat”. Jedná se o historickou památku, v současné době sídlo senátu.

   Při cestě na další místo jsme si prohlédli zvenku muzeum trabantů. Další zastávka byla Checkpoint Charlie. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších hraničních přechodů mezi západní a východní částí Německa.

   Po dalším úseku cesty jsme dorazili ke dvěma kostelům ve francouzském stylu. Mezi nimi se nachází berlínská koncertní síň.

   Hned za rohem se nalézá čokoládovna Ritter Sport. Zde jsme nakoupili čokoládu této značky a nabídli si ochutnávku z fontánky.

   Po známé ulici Unter den Linden jsme zamířili směrem ke známé Braniborské bráně. Kousek za ní se nachází budova Říšského sněmu “Reichstagsgebäude”, ve které sídlí parlament. Po prohlídce detektorem kovu jsme zamířili výtahem na „vyhlídkovou“ střechu, na které je umístěna skleněná kopule. Odtud je nádherný výhled na celý Berlín.

   Další zastávkou pak byla  Humboltova universita a Bebelplatz, kde za fašistů bylo spáleno tisíce knih, které nevyhovovaly tehdejšímu režimu.

   Také jsme se podívali na slavné Museumsinsel (Ostrov muzeí). V této chvíli se na nás začala podepisovat únava. Naštěstí jsme si pak zamířili oddechnout do Berlínské katedrály. Odpočinek se rázem proměnil ve stoupání 270 schody, ale výsledek stál za to. Výhled byl opravdu úžasný.

   Nakonec jsme se podívali ještě na Berliner Fernsehturm. Jedná se o 368 m vysokou věž v centru Berlína. Poté jsme měli hodinu a půl rozchod u světových hodin kousek od věže, při kterém si všichni odpočinuli a najedli se. Pak už jsme jen nasedli do autobusu a kolem půl jedné ráno jsme byli všichni v Úpici.

Celkově byl výlet naučný a příjemný.

Filip Kudlej, kvarta