Office 365 Bakaláři Jídelníček

Týdny mediálního vzdělávání

Úvodní stránka > Aktuality > Týdny mediálního vzdělávání

7.květen 2024 patřil mezi dny spojené s výše uvedeným titulkem. Jeden svět na školách nabízel nejen pro učitele zajímavé workshopy a panelové diskuse. Prostředí bylo velice zajímavé – Centrum současného umění DOX v Holešovicích na náměstí Jiřího Ortena.

Panelová diskuse na téma Svoboda médií se konala v sále velké vzducholodi. Hosty moderátorky ČT 24 Jany Peterkové byli novináři Erik Tabery (Respekt, iRozhlas), Pavlína Nečásková (Český rozhlas) a slovenský novinár Matúš Kostolný (Denník N).Velká část otázek byla věnovaná situaci na Slovensku. M. Kostolný označil jako chybu  předchozí vlády zrušení koncesionářských poplatků za TV a radiopřijímač – současná vláda toho využívá a snaží se zrušit veřejnoprávní média. Stoupá vulgarita vůči novinářům ze strany politiků, zeslabuje se vliv seriózních médií. Tamní politici vnímají jako většího nepřítele novináře než opoziční politické strany. Vražda Jána Kuciaka otřásla i novinářským světem, někteří novináři dokonce změnili zaměstnání. Premiér Robert Fico není zpovídán každou neděli novinářem, ale vede k obyvatelům Slovenska monolog.

Důležitá jsou evropská pravidla, např. Evropský akt o svobodě médií (ochrana proti politickému vměšování, transparentnost majitelů médií, pluralita názorů…) O tom, jaká budou média, rozhoduje veřejnost. M. Kostolný zmínil výrok G. Orwella: „Když se společnost rozhodne, že nechce být svobodná, tak nebude.“

Zábavný byl workshop Jak se vyznat v džungli informací, nějaké informace jsme získali i v panelové diskusi o EU a o nadcházejících volbách do Evropského parlamentu 7. a 8. 6. 2024.

Mgr. Kamila Matejíková