Co není ekologické, není ekonomické
Tento školní rok se nese ve znamení třídění, recyklace a celkové snahy pomoci životnímu prostředí. Důkazem jsou malé krůčky v podobě projektu krabic či kontejnerů na plechovky. Ovšem bez podpory našich studentů a učitelů by to nešlo. A právě díky našim učitelům, Mgr. Kamile Matejíkové a Mgr. Janu Beránkovi, se uspořádala přednáška na téma ,,Třídění odpadu a obec Úpice.“ Konala se týden před velikonočními svátky, tedy 22. 3. v pátek. Zúčastnily se jí třídy 1. S, 2. S, 6.SX a 7. SP.
Celou přednášku měl pod taktovkou Ing. Martin Kořízek, současný místostarosta města Úpice a rodilý Úpičák. Jméno Kořízek není v Úpici úplnou novinkou, objevilo se zde již v devatenáctém století. Karel Kořízek, pradědeček pana Kořízka, sepsal společně s Boženou Čapkovou, maminkou bratří Čapků, Lidové písně a říkadla z Úpicka. Sám pan Martin Kořízek se aktivně věnuje komunálnímu hospodářství, například otázce, jak snížit náklady, aby město Úpice mohlo věnovat peníze na zajímavější projekty.
Toto téma nám představil ve velice podrobné prezentaci plné čísel, ze které se nejednomu studentovi zamotala hlava. Věděli jste například, že svoz komunálního odpadu stojí Úpici 12 milionů, přičemž příspěvek nás obyvatel tvoří pouhých 30%? Dozvěděli jsme se i spoustu dalších informací o třídění: snaze zapojit podnikatele nebo o uplatnění vězňů na třídících linkách, o kvalitní práci technických služeb, o tom, že v létě budou rozmístěny před rodinné domy nádoby na plast. V zájmu města se také prováděl průzkum, jak občané skutečně třídí a jak je velké číslo směsného odpadu. Zatím vytřídíme pouze 35% a zbytek se ukládá za poplatek na směsné skládky. Do roku 2030 by Upičtí měli vytřídit přes 60% odpadu, aby Úpice nebyla zatížena ještě pokuto za nadměrné skládkování Ke konci jsme mohli pokládat dotazy, což několik studentů využilo. Doufejme, že v bývalé radečské škole a školce se najde místo i pro skautskou klubovnu.
Pro některé byla tato přednáška přínosem, pro někoho volné první dvě vyučovací hodiny. Přesto taková je realita, ne každého osloví určitá témata, ať už jsou sebevíce důležitá. Na závěr bych chtěla poděkovat panu Kořízkovi za jeho čas, který si na nás vyhradil. A co by vzkázal nám studentům? „Myslím si, že třídění se stane samozřejmostí a automatickým návykem, stejně jako je dnes samozřejmostí, že v restauracích nedýcháme kouř z cigaret. I na vás jako budoucí inteligenci spoléháme, na vás leží odpovědnost za stav naší planety.“
Eliška Gartnerová (sexta), Mgr. Kamila Matejíková za projekt Škola pro udržitelný život