Office 365 Bakaláři Jídelníček

Klenotnice v Nové Pace

Úvodní stránka > Aktuality > Klenotnice v Nové Pace

19. května 2022 naše třída septima za pedagogického dozoru Mgr. Pavla Blatníka a Ing. Luboše Pannyho vyrazila v 8.11 hod. z nádraží v Trutnově na exkurzi do Nové Paky, kde nás čekala prohlídka „Klenotnice drahých kamenů“.

Klenotnice je samostatnou částí Městského muzea v Nové Pace zřízeného v roce 1908 a samotná Klenotnice byla otevřena roku 1996. Jsou zde prezentovány přírodovědné sbírky obsahující více než 6500 exponátů převážně z okolí Nové Paky a Podkrkonoší.

Hned u vchodu jsme zvědavě pokukovali do prodejny drahých kamenů a šperků z nich vyrobených a už se těšili, co krásného tam objevíme a budeme si moci zakoupit pro potěchu domů nejen nám, ale i blízkým. Ale ještě ten správný čas nenastal. Pan učitel Blatník nás upozornil na ukázky pracovních nástrojů, potřeb pro úpravu kamenů brusiči a šperkaři. Vždyť i on sám má s odhalováním tajemství vzácných minerálů své osobní zkušenosti. Následovala expozice mladokarbonských zkřemenělých dřev – dokonce jeden obří kmen a jiných zkamenělin včetně kostí i minerálů. V prvním patře jsme navštívili samotnou „Klenotnici drahých kamenů“ – tolik proslulých polodrahokamů – těch barev, třpytu a různých velikostí! Ve druhém patře jsme se seznámili s ojedinělou expozicí „Spiritismus v Podkrkonoší“ tvořenou medijními kresbami a činností edice „Spirit Nová Paka“, kterou vedl místní rodák Karel Sezemský. Mohli jsme nahlédnout pod pokličku síly magnetu a léčby magnetickou vodou.

Realita nás vrátila z oblaků nadpozemských do nižších pater, kde jsme u vchodu i v nedalekém obchůdku chtivě nakupovali a zároveň se kochali umem šperkařů. I drobnost v podobě štěstíček se dvěma kamínky jistě udělá doma radost. Zjistíte v něm nejen druh minerálů, jaký jste si náhodně vybrali, ale také jejich účinnost - co majiteli přinese, posílí ho a v čem mu pomůže: láska, zdraví, štětí … Do školního finiše by se určitě každému z nás hodila odvaha a energie. Tak uvidíme.

Po občerstvení ducha posilujeme tělo výborným obědem v restauraci staropacké sokolovny, kam jsme se přemístili autobusem. Někteří volili asijskou kuchyni, ale většina nás volila českou klasiku – lahodnou svíčkovou.

Krásné počasí ukončilo zajímavou exkurzi rozchodem na trutnovském nádraží. Těšíme se na další podobné akce naší školy!

Fotky z akce ZDE.

Eliška Pechová a septima