Office 365 Bakaláři Jídelníček

Městská galerie Trutnov: výtvarná dílna s komentovanou prohlídkou výstavy: Otakar Lebeda (1877-1901) - světla a stíny

Úvodní stránka > Aktuality > Městská galerie Trutnov: výtvarná dílna s komentovanou prohlídkou výstavy: Otakar Lebeda (1877-1901) - světla a stíny

Dne 21. června 2022 se  naše třída sexta s Mgr. Lenou Pechovou zúčastnila exkurze do trutnovské galerie, kde jsme si po komentované prohlídce aktuální výstavy Otakara Lebedy mohli sami vyzkoušet  styl krajinomalby, zátiší i  na tu dobu moderní tahy v impresionismu a expresionismu.

V 8.15 hod. jsme odjeli autobusem do Trutnova a už v devět nás odborně prováděla paní Alena Rodrová celou výstavou mimořádně nadaného malíře Otakara Lebedy. Seznámili jsme se s jeho krátkou, ale tvůrčí a rozsáhlou prací, která zahrnovala detailní realistické malby s duší, díla krajin z plenéru – včetně Krkonoš, zaujal i dalšími malířskými styly. Jakby ne, vždyť jeho učitelem byl na pražské Akademii v krajinářské škole profesor Julius Mařák. Škoda, že Otakar Lebeda předčasně dobrovolně ukončil život - jeho dílo je nadčasové a bývá označován za českého van Gogha. Zapůjčená díla jsou ze soukromých sbírek, a dokonce najdete obrazy zapůjčené i z prezidentské kanceláře! Cena obrazů nás překvapila - v řádech miliónů - a kulturní hodnota je nevyčíslitelná. Vystavené obrazy nás ihned zaujaly, jak svou intenzitou nálad, tak svou neuvěřitelnou autentičností. Jako by byl jen krůček k horským potokům, krajině před bouří, vlnám moře, polím s tak jasnými květy máku… Ano, to všechno dokáží Mistři svého řemesla Mařákovy školy – výborní malíři jako byl Otakar Lebeda: pracovitý, nadaný, jemný a citlivý člověk.

Po nasátí atmosféry z obrazů Mistra Lebedy, prožití nápadů barevných invencí, následovalo přemístění do výtvarné dílny, kde jsme si mohli ověřit, jak malíř tvoří své dílo sami na sobě. Odvážně jsme se všichni pustili s chutí do díla za povzbuzování naší paní učitelky. Každý ze sebe vydal maximum a naše prsty, hrající všemi dostupnými barvami, jak jsme je roztírali, byly důkazem, že nás tvorba pohltila. Pochvala našich děl od paní Rodrové nás na závěr velmi potěšila. Spokojeně jsme se rozloučili plni nabytých nových vědomostí i zážitků.

Příjezd do Úpice úspěšně zakončil tuto poučnou výtvarnou exkurzi a těšíme se na další!

Fotky z akce ZDE.

Sexta a Mgr. L. Pechová

 20220621_104139

 20220621_103455