Office 365 Bakaláři Jídelníček

MĚSTSKÁ GALERIE V TRUTNOVĚ A NAŠE TERCIE

Úvodní stránka > Aktuality > MĚSTSKÁ GALERIE V TRUTNOVĚ A NAŠE TERCIE

V dešti jsme vyrazili 19. 10. 2023 s paní učitelkou Pechovou do Trutnova, abychom navštívili zdejší galerii. Někteří z nás v ní byli vůbec poprvé. Budova, ve které galerie sídlí - dům čp. 38 nedaleko původní Dolní brány a naproti městskému úřadu, patří mezi nejkrásnější, nejstarší a také památkově nejvýznamnější stavby v Trutnově. Je měšťanským renesančním domem již z let 1580-1590.

Dnes nás čekala komentovaná prohlídka „Ve světlých záblescích otevřeného vesmíru“ - díla sochaře Ladislava Zívra, novopackého rodáka, a výtvarná dílna s erudovanou galeristkou Alenou Rodrovou. A že bylo na co koukat a mnoho zajímavého slyšet! Ladislav Zívr byl jedním z nejdůležitějších představitelů českého moderního umění. Jeho dílo je nadčasové a nejvýrazněji se v něm objevuje kubismus i surrealismus. To jsme si oddechli, protože kreslit uhlem přesné a tvarově známé plastiky, skulptury z jeho sochařské sbírky období realismus bychom ne všichni zvládli.

Po prohlídce, kdy jsme mohli popustit uzdu naší fantazii a zkusili jsme dávat názvy jednotlivým jeho sochám, jsme se tak připravili na naši vlastní tvorbu. Posedali jsme si každý u vybraného Zívrova díla a začali malovat – někdo uhlem, někteří pastelem, ale hlavně s chutí. K našemu překvapení se díla podařila a paní galeristka nás chválila. Dokonce i nás sportovce, kteří jsme měli za nemožné, že bychom něco vytvořili. Některá děvčata si troufla i na realistické plastiky – jejich perličky byly k nerozeznání od originálu. I díla dalších děvčat byla mezi nejlepšími, která odrážela Zívrovu tvorbu. Za kluky byl vyzdvižen Ríša a my ostatní tvořili, co nám začerněné prsty dovolili, abychom odevzdali díla hodná tercie.

S úsměvem a s našimi zdařilými malířskými díly jsme se vrátili zpět do Úpice.  Tak zase příště s dalším Mistrem a výtvarnou dílnou v galerii na shledanou!

Fotky z akce ZDE.

           tercie