Office 365 Bakaláři Jídelníček

NAŠI ŽÁCI ZA ŠKOLOU ANEB SE ŠIPKAMI DO SVĚTA

Úvodní stránka > Aktuality > NAŠI ŽÁCI ZA ŠKOLOU ANEB SE ŠIPKAMI DO SVĚTA

Matěj Malach je žákem 2. S oboru Veřejnosprávní činnost, bydlí v Jičíně, ale přes týden na internátě. A čemu se věnuje po škole? Šipkám, a to na republikové úrovni!

  1. Co musí, Matěji, trénovat člověk, který chce být úspěšný v šipkách?

Člověk musí být buď hodně talentovaný, nebo být pilný, soustředit se sám na sebe a trénovat, co to jen jde. Objíždět turnaje a sbírat zkušenosti. Šipky jsou hlavně psychická hra, musíte udržet nervy na uzdě a „trénovat hlavu´“. Je těžké mít osobní problémy nebo psychicky náročné období atd.. to je v šipkách nesmírně těžké, hlavně se z toho zpátky probrat a hrát si to svoje :)

  1. Jak dlouho se šipkám věnuješ a kam až Tě zavedly?

Věnuju se jim už od mala. Závodně jsem je začal hrát asi od 9 let. Zavedly mě mezi skvělou šipkařskou rodinu, tam si nevykáme, tam si tykáme, i když se vidíme poprvé. Navíc mě před krátkou dobou zavedly do světa „profesionálů“. Jezdíme s klukama z Čech do Německa a po novém roce i do Anglie na Development Tour, kde soutěží kluci od 16 do 23 let z celého světa, jezdí tam i největší juniorské hvězdy.

  1. Kterých úspěchů si nejvíce ceníš?

Jsem dvojnásobný mistr republiky v kategorii žáci (do 15 let) a dvojnásobný vicemistr republiky (žáci + junioři do 18 let - minulý rok) mimo jiné i reprezentant ČR v roce 2019 a 2022, bohužel o hodně jsem přišel kvůli coronaviru.

  1. Čeká Tě na podzim nějaké utkání? Používá se se vůbec termín  utkání? A mohl by si nám přiblížit pravidla?

Na podzim mě čeká pár turnajů v česku a 3denní turnaj v maďarské Budapešti, kde se koná Hungarian Open 2022. V prosinci pak velmi kvalitní turnaj Masters a kvalifikace na Mistroství světa juniorů do 18 let. Oba turnaje se odehrají v Nizozemsku. Pravidla jsou jednoduchá. Na začátku hry máte 501 bodů, vašim cílem je se dostat na 0. Máte 3 šipky na jedno kolo. Jednou šipkou je největší možný nához trojnásobek 20, tedy 60, nikoli čistý střed, jak si většina amatérů myslí. Hru musíte ukončit jakýmkoliv dvojnásobkem nebo čistým středem.

  1. Nakonec prozraď, jak ses k tomuto sportu dostal a za jaký tým házíš.

K šipkám mě dostal můj táta, už jako batole jsem místo hraní si  v koutku s hračkama přelezl k terči a koukal, jak táta hraje šipky se svýma spoluhráčema v hospodě. Týmy, za které hraju jsou ŠK Maséři Hradec Králové ( hrajeme nejvyšší ligu v republice, Hraje se na elektronickém terči, které vidíte například  v restauraci.) Druhý tým je (J)Elita Jičín (Hrajeme nejvyšší ligu v kraji a hraje se na steelovém terči, který vidíte v televizi.)

Na závěr bych chtěl za sebe a za všechny lidi, kteří tomu alespoň trošku rozumí,říct, že šipky nejsou jen hospodský sport, kde se pije atd.. Šipky jsou dnes na úplně jiné úrovni než před deseti, dvaceti lety.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů Tobě i celé Tvé šipkařské rodině.

Mgr. Kamila Matejíková

 received_409674134667483