Office 365 Bakaláři Jídelníček

Potkat jelena

Úvodní stránka > Aktuality > Potkat jelena

Potkat jelena je název unikátní výstavy Galerie města Trutnova, která došla ocenění i v zahraničním tisku a naše třída s paní učitelkou Lenou Pechovou si ji měla možnost prohlédnout i s odborným výkladem paní Aleny Rodrové se zajímavostmi k autorům jednotlivých děl a výtvarnou dílnou.

A že bylo na co koukat! Díla umělců měla podobu reprezentativního výběru děl od krajinářských mistrů 19. století (Quido Mánes, Julius Eduard Mařák atd.) až po současníky (Michal Gabriel, Zdeněk Daněk, Viktor Pivovarov atd.). Díla se lišila nejen tvůrci, ale i technikami a nechyběla ani nadsázka a vtip. Jak jinak brát obrazy realisticky zobrazující jelena se zajícem sledující havárii, návštěvu zvířat u stolu lidí, vstup do obrazu či sochařské výtvory ve 3D, kdy se zadá úmyslně chyba pro tisk. Velmi nás zaujali obrazy krajinářských mistrů, jejichž um byl natolik dokonalý, že jste měli pocit skutečné přírody, tekoucí vody… jen vejít. Ani současníci nezůstali pozadu. Hned u vstupu nás uvítala socha Michala Gabriela z roku 2021 Jelen v mírné nadživotní velikosti z laminátu, jehož tvar vyplňovaly skořápky vlašských ořechů – krásný a majestátný. Jelen, který je vedle lovu spojován se sluncem, moudrostí, plodností, vznešeností ducha i mystickým světem.

Po prohlídce následovala výtvarná dílna. Rozprchli jsme se po galerii, kam nás který obraz táhl a byl nám motivací pro vlastní tvorbu. Vytvářeli jsme koláže a začleňovali své laně, jeleny do krajin, zátiší i netradičních moderních zákoutí. Naše fantazie pracovala na plné obrátky. Posuďte ve fotogalerii sami. Za krásného slunečního počasí druhého březnového dne nám skončila tato zajímavá návštěva trutnovské galerie. Děkujeme za organizaci a souhlasíme s textem výstavy – potkali jsme jelena a bylo to magické!

Fotky z akce ZDE.

Tercie

20230302 Galerie - Potkat jelena (1)