Office 365 Bakaláři Jídelníček

Školní výlet 2. S a projektový den

Úvodní stránka > Aktuality > Školní výlet 2. S a projektový den

Vážení čtenáři,

dovolte nám, abychom Vám představili výlet 2. S, který ve dnech 10. – 12. června 2024 probíhal na Sobotecku v okolí hradu Kost. Tato oblast byla vybrána nejen pro svou krásnou polohu, ale také pro přítomnost jednoho z nejdochovalejších středověkých hradů na našem území.

Hrad Kost měl být po celý jeden den hlavní náplní projektového dnu věnovaného výkonu středověkého práva, správě panství, způsobu bydlení a životu na středověkém panství.

Na místo jsme se dopravili vlakem, který však v současné době nejezdí až na místo našeho ubytování v Mladějově. Proto nás čekal 8km pochod do kempu „Zelené údolí“ v Mladějově, kde jsme měli po celou dobu základnu s ubytováním a stravou. Počasí bylo příznivé a umožnilo nám věnovat se letním sportům a koupaní. Následující den jsme využili k cestě vlak a opět pěší chůzí jsme došli do cíle naší cesty ke hradu Kost.

Hrad je stavbou ze 13. století a jeho stavební, historický i společenský výbor byl velmi bohatý. Prohlídce hradu jsme věnovali téměř dvě hodiny, během nichž jsme se mohli dozvědět řadu užitečných a zajímavých informací, které využijeme při následné výuce dějepisu. Zajímal nás nejen stavební výbor hradu, ale i výkon práva na tomto panství, o němž jsme se dozvěděli řadu informací v mučírně, umístěné ve sklepě hradu. Dozvěděli jsme se, jak probíhala středověká „tortura,“ středověký soud i výkon trestů. Dozvěděli jsme se i o „hradské soustavě,“ která byla obdobou dnešních územně správních celků.

Zajímavý byl i výklad z hlediska bydlení obyvatel hradu, jejich běžného života, stejně tak jako život v podhradí, například ve skalních bytech, z nichž jeden jsme si mohli prohlédnout. Procházka po cimbuří a obranných prvcích hradu nám objasnila způsob obrany středověkého panského obydlí. Nakonec jsme se dozvěděli i řady informací o přípravě stravy v hradní kuchyni a o běžném životě obyvatel hradu. Závěrem jsme prošli i místa nám známa z filmových pohádek a dobrodružných filmů, které se na hradě natáčely.

Finálem našeho výletu byl večerní táborák a opékání buřtů a následný den opět pěší cesta k vlaku, který nás dovezl unavené domů.

Projektový výlet se nám moc líbil, dozvěděli jsme se mnoho informací o tehdejší době. Strávili jsme společně hodně času a zažili společné krásné chvíle, které nás spojovaly. Jsme za tento výlet moc rádi a chtěli bychom poděkovat panu učiteli Pannymu a panu učiteli Blatníkovi za zorganizování a průběh celého výletu.

Studenti 2.S