Office 365 Bakaláři Jídelníček

Třída 1. S a Lemkin vlak v Trutnově

Úvodní stránka > Aktuality > Třída 1. S a Lemkin vlak v Trutnově

Dne 16. 10. 2023 navštívili žáci veřejné správy Městského gymnázia a střední odborné školy v Úpici Lemkin vlak, který měl v té době zastávku v Trutnově.

Účelem návštěvy bylo připomenout, že v roce 2023 uplyne 75 let od přijetí Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy Valným shromážděním Organizace spojených národů. V dnešní době obzvlášť aktuální téma.

Cílem bylo také sdělit žákům, kdo byl Rafael Lemkin a co je genocida. Seznámení s pojmem genocida ve starých služebních vozech ČD Cargo připomenulo také, v jak nelidských podmínkách probíhala přeprava lidí do koncentračních táborů, ale i gulagů. Poutavé seznámení doplnila také patřičná zima, protože v pondělí bylo chladno.

Sledování ve vagónu, v tichu, bez mobilních telefonů, bez povídání si mezi sebou. Bez zbytečných slov se chodilo z vagónu do vagónu. V konferenčním voze, který sloužil dříve jako služební, byla prohlídka

zakončena besedou a shrnutím.

Chtěl bych poukázat na skutečnost, že výstava byla poutavá a zajímavá a žákům vysvětlila, co genocida je. Odezva ze strany žáků byla pozitivní a jejich chování odpovídalo vážnosti situace.

 Ing. Luboš Panny - učitel

1697621741181

1697621741197