Office 365 Bakaláři Jídelníček

Vánoce v Malých Svatoňovicích

Úvodní stránka > Aktuality > Vánoce v Malých Svatoňovicích

Věděli jste, že je kostel v Malých Svatoňovicích jediný zasvěcený sedmi radostem Panny Marie v České republice a možná i na celém světě? Tercie se to dozvěděla od paní učitelky Prokopové v pátek 16. 12. 2022 na exkurzi do Malých Svatoňovic.

Na začátku našeho výletu jsme došli z autobusové zastávky u železničního nádraží na náměstí. Zde jsme si prohlédli ručně vyřezávaný dřevěný betlém v životní velikosti.

Následně jsme se přemístili do zmíněného poutního kostela, kde nám paní učitelka zahrála vánoční koledy na varhany, a my jsme zpívali. Poté nás kostelem provedla a pověděla několik zajímavostí. Například, že všech sedm radostí Panny Marie je vyobrazeno na stěnách kostela.

Poslední zastávkou byla Vánoční výstava v kulturním domě. Mohli jsme tu obdivovat několik betlémů z různých materiálů. Ve druhé části výstavy jsme se zděsili, protože tu na dřevěných židlích seděli zvláštní lidé, ale zjistili jsme, že to byly vymodelované figuríny. Následně přišel další šok, všimli jsme si času a uvědomili jsme si, že nám za deset minut jede autobus zpátky do Úpice. Vzali jsme nohy na ramena a běželi na zastávku. Naštěstí jsme spoj stihli a mohli jsme se vrátit spokojeně domů.

Všichni jsme si dopoledne v Malých Svatoňovicích užili a těšíme se sem na další exkurzi v červnu.

                                                                                                 

                                                                                                                          Ondřej Kulhavý, tercie