Office 365 Bakaláři Jídelníček

VELIKONOCE U NÁS NA ŽERNOVĚ

Úvodní stránka > Aktuality > VELIKONOCE U NÁS NA ŽERNOVĚ

Velikonoce u nás na Žernově

U nás na vesnici dodržujeme skoro všechny tradice. Jednou z nich jsou i Velikonoce. Nejdříve chodí  koledovat dívky, potom chlapci.

Jelikož jsme doma čtyři holky, kluci chodí hlavně k nám. Na Škaredou středu se snažíme být na sebe milí, hodní, usmívat se, protože se říká, že kdo se mračí, zůstane mu to celý rok. Ve středu také začíná velikonoční úklid.

 Na Zelený čtvrtek chodíme na procházku do přírody. Natrháme si kočičky do vázy a necháme si je ve váze vykvést. Malá děcka lítájí po vesnici s řehtačkami, tak tu máme veselo. K obědu si uvaříme hráškovou polévku, knedlíky s uzeným a k nim špenát. Večer se sejdeme se sousedem a popíjíme zelené pivo a grilujeme první maso.

Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus. Měl by se držet půst: nejíst maso, pít mléko, alkoholici a kuřáci by neměli pít a kouřit. Velký pátek moc nedodržujeme. Zato Bílou sobotu docela dodržujeme. Ráno se sejdeme u snídaně a rozdělíme si úkoly: barvení vajíček, pečení mazanců, zdobení bytu, pověšení věnečku na dveře. Večer by se také měla zapálit svíčka pro zmrtvýchvstání Ježíše.

Na Boží hod velikonoční si ráno dáme mazanec a kakao. Odpoledne odpočíváme a dolaďujeme nedostatky. Taťka shání pomlázku. Na Velikonoční nebo- li Červené pondělí vstáváme už v 7 hodin. Nachystáme vajíčka, chlebíčky, jednohubky a vyčkáváme koledníky.

A jak vnímám Velikonoce já? Velikonoce pro mě nejsou tak důležité jako Vánoce a Nový rok. Jsou to svátky jara a pěkné ukončení zimy. Nejlepší jsou velikonoční mazance a jiné dobroty. Jinak asi nic, vždyť si nemůžu sednout asi tak dva dny, jak to kluci přehánějí.

Sára Endlichová, Veřejnosprávní činnost, MěG A SOŠ Úpice